Yangın Sonrası Temizlik


Neden Temizlik Firması Kiralamalıyım?

Bir yangın sonrasında, birçok insan sıkıntılı veya çaresiz hissedebilir. Değerli eşyalarını veya bir tür aile eşyalarını kaybedebilirler ve muhtemelen evleri bir kez daha yaşanana kadar bir otelde veya aileleri ile kalmalıdırlar. Tüm bu nedenlerden dolayı, sadece bir yangın yaşayan bir ev sahibi için gidip karışıklığın temizlenmesi zor olabilir. Bir ev sahibi zaman ayırsa ve temizliği tek başına yapmak istese bile, muhtemelen bunu yapmak için donanımlı değildir.

Profesyonel temizlik makineleri, kurumları temizlemek için ağır elektrikli süpürgeler gibi yangın sonrası restorasyon için doğru alete sahip değildir. Eğer bir ev sahibi düzenli bir elektrikli süpürge ile temizlemeye kalkışırsa, kurumlar ve isler temizlenmekten ziyade daha derinlere yerleştirecektir. Profesyonel temizlik şirketlerin de zarar vermeden derinden koku gidermek için yüzeylerin gözeneklerinin açılmasına neden olan özel araçlar bulunur.

Kaça mal olacak?

Yangın sonrası temizleme maliyeti, yangının şiddetine ve konumuna bağlıdır. Nispeten küçük bir mutfak yangınıysa, büyük olasılıkla yapılan tek hasar, odanın çevresi ve bazı aletler olacaktır. Yemekler, havlular ve mobilyalar gibi diğer öğelerin de temizlenmesi gerekecek, ancak mutfaktaki birçok şey yıkanabilir veya kapalı kaplarda. Bu nedenle, küçük bir mutfakta yangın temizleme işlemi için bir temizlik hizmeti uygun bir fiyata yapılabilir. Yangın evdeki tüm mutfağı veya farklı bir odayı etkilemişse, maliyet on binlerce lirayı bulabilir. Zarar gören odaların sayısı arttıkça temizleme maliyeti artar.

İkincil Hasar

Duman ve ateşin yanı sıra eviniz ve eşyalarınız hasar görürse, büyük miktarda su hasarı da olabilir. Ateşi söndürmek için bir su hortumu kullanıldıysa, diğer yangın geciktirici kimyasallarla değil, mobilyalar, zeminler, giysiler ve örtüler temizlenmelidir. Evinizde uzunca bir süre su püskürtülürse , bir koltuk döşeme firması tarafından onarılması gereken hasar olabilir . Buna ek olarak, yangında camlar veya duvarlar tahrip edilmişse eviniz onarılıp kapanana kadar evinizde daha fazla su hasarı yaşayabilirsiniz.

İpuçları

Evinizde büyük bir yangın yaşadıysanız, içeri girmeden önce itfaiye ya da yangın görevlilerinden onay almayı unutmayın. İçeri girdikten sonra içerideki kurum ve isden etkilenmemek için pencereleri açarak havalandırın.

Yangın sonrası temizlik işlemi yaptırmadan önce varsa sigorta şirketinizle mutlaka iletişime geçin.